Parapety

Parapet dotváří důležitý detail a formuje celek. U většiny nově zabudovaných výplní otvorů, ale také při výměně stávajících oken za nová okna plastová, nebo euro-okna, je třeba téměř vždy řešit otázku parapetních desek. Základní rozdělení okenních parapetů je z hlediska jejich osazení na vnější (exteriérové) a vnitřní (interiérové) parapety. U všech parapetů je možno volit ze široké škály barev a hloubek. Na výběr máme také velké množství krytek a ostatního příslušenství.

Rozdělení parapetů podle použití

  • Exterierové (venkovní) parapety
  • Interierové (vnitřní) parapety

Exterierové parapety

Pro výrobu exterierových (vnějších) parapetů používáme jako základní materiál hliník. Pro levnější, ekonomické provedení je možno použít ocelový pozinkovaný plech. Každý parapet je na stranách opatřen tzv. krytkami, které jej uzavírají a také dotěsňují k ostění okna. Vnější parapety nejsou pouze estetickým doplňkem, ale musí být také plně funkční součástí oken, popřípadě balkonových dveří. Při výběru typu a barvy vycházíme většinou ze vzhledu fasády a barvy například hliníkových oken a dveří i garážových vrat. Velmi důležitou součástí je také krytka parapetu a způsob jejího zapravení, popřípadě napojení na fasádu.

Interierové parapety

Při výměně oken se téměř vždy setkáme s nutností výměny vnitřních parapetů. Také u novostaveb je třeba řešit otázku vnitřního parapetu, ale toto většinou probíhá nezávisle na osazení a montáži oken, až při realizaci interierových omítek a dalších prací. Nejčastěji používaným parapetem v interieru je plastový komůrkový parapet. Lze jej použít prakticky kdekoliv, včetně vlhkého prostředí koupelen a technických místností. Ostatní typy vnitřních parapetů naleznete níže, mezi produkty.

EXTERIEROVÉ PARAPETY

Nejkvalitnější okenní hliníkový parapet vyráběný tažením hliníkové slitiny.

Cenový tip
EXTERIEROVÉ PARAPETY

Kvalitní parapet vyráběný ohýbáním hliníkového plechu.

EXTERIEROVÉ PARAPETY

Kvalitní parapet z pozinkovaného plechu nastříkaný do RAL barvy.

Cenový tip
INTERIÉROVÉ PARAPETY

Kvalitní a odolné komůrkové parapety potažené vysokotlakou folií v mnoha barvách.

INTERIÉROVÉ PARAPETY

Kvalitní interierový parapet z vodovzdorné dřevotřísky s povrchem z vysokotlakého laminátu HPL.

INTERIÉROVÉ PARAPETY

Moderní interierový parapet z tvrzené pěny s povrchovou extrémně leskle bílou úpravou